Allerji Deri Testi


Allerji Testi (Deri Prick Testi) Nedir?

Allerji Testi, ticari olarak kullanıma hazır durumda bulunan solunum yolu ve besin allerjenleriyle, lateksle ya da (daha ender olarak) ilaçlarla uygulanan bir testtir.

Hangi Hastalarda Kullanılır?

Allerjik rinokonjonktivit, bronşiyal astma, atopik dermatit, kontakt ürtiker ile besin ve ilaç allerjilerinin tanısında kullanılır.

Allerji Testi (Deri Prick Testi) Nasıl Uygulanır?

Genel olarak kol iç yüzüne veya sırt deri yüzeyine uygulanır. Alerjen sıvı test materyali deriye damlatılır.  Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak alerjinin deriye sızması ve buradaki "alerji hücreleri" ile birleşmesi sağlanır. Bu uygulama lanset adı verilen steril ve tek kullanımlık ucu sivri materyallerle yapılır. Test uygulandıktan sonra 5 dakika beklenir ve takiben elde edilen deri cevapları değerlendirilir.
Deri reaksiyonları, öykü ve fizik muayene bulgularının ışığında değerlendirilir; pozitif bir deri testi hastada var olan yakınmaların, deri testinde pozitiflik gösteren alerjene bağlı olduğunu (her zaman) göstermez.

Hangi Alerjenler Testte Kullanılır?

Çayır polenleri, ağaç polenleri, ev tozu akarları, küf mantarları, kedi, köpek, koyun tüyü, kümes hayvanları tüyleri, besin alerjenlerinden süt, yumurta, muz, çilek, domates, buğday unu, kakao, et.

Sonuçlar 15-20 dk içerisinde okunur.